JİNEKOMASTİ

Jinekomasti, erkek memesinde yağ veya bağ dokusunun artışına bağlı ortaya çıkan can sıkıcı bir durumdur. Ergenlik dönemi sırasında çok sık rastlanır. Bu vakaların çoğu düzelmesine rağmen bir kısmı gerilemez. Bazı hastalıklar ve ilaçlar da jinekomastiye sebep olabilir. Bu ilaçların kesilmesi hastalığın düzelmesini sağlayabilir. Erişkin erkeklerde aşırı meme büyüklüğü kişiyi sosyal hayattan koparır, toplum içinde rahat hareket etmeyi engeller ve içine kapanık bir birey oluşturur. Plajlar, havuzlar ve spor salonları uzak durulacak yerler haline gelir.

Jinekomasti için geçerli tedavi yöntemi; ameliyat ile yağ ve bağ dokunun bazende cilt dokusunun azaltılmasıdır. Operasyon genel anestezi eşliğinde yapılır ve ortalama 1,5 saat sürer. Ameliyat için birçok teknik geliştirilmiştir. En çok liposakşın ile beraber açık doku çıkarma yöntemini uyguluyorum. Böylece daha az iz ile daha fazla doku çıkarma imkanı olmaktadır. Genellikle dren koymaya gerek kalmamaktadır. Ameliyattan hemen sonra korse giydirilir. Hasta kendini iyi hissettiğinde taburcu edilir. Korsenin en az üç hafta boyunca takılması önerilir. Dikişler on gün sonra alınır.

Jinekomasti, sık rastlanan ve tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Genç erkekleri strese sokan bu durumdan bir an önce kurtarmak için özellikle aile desteği çok önemli.

Open chat