SAÇ EKİMİ

Saç kaybının bilinen birçok sebebi mevcuttur. Genetik yatkınlık, yaşlanma, hormonal değişiklikler, saçlı alanı ilgilendiren kaza ve yanıklar bunlardan bazılarıdır. Saçı tekrar kazanmanın yolu ise saç nakli veya saç ekimi dediğimiz cerrahi bir işlemden geçer. Saç nakli, saçın daha sık olan bölgelerden greft tarzında alınıp eksik olan alanlara mümkün olduğu kadar sık bir şekilde yerleştirilmesi işlemidir. Saçlı deri grefti, içinde 1,2 veya 3 adet saç kökü bulunan cilt parçalarıdır. Bu işleme kısaca FUE ismi verilir.

Operasyon öncesi ayrıntılı muayene ve fotoğraf çekimi yapılır. Saç nakli, genellikle lokal anestezi ile hastane şartlarında yapılır. İki kulak arası saçın yoğun olarak bulunduğu bölgeden tek tek alınan greftler, dökülmüş alanlara titizce yerleştirilir. Operasyon sırasında dikiş atılmaz. İyileşme ise yaklaşık bir haftada tamamlanır. Nakil yapılan saçlar yaklaşık 3 hafta içinde dökülür ve daha sonra tekrar çıkmaya başlar. Yeni çıkan bu saçlarda artık dökülme görülmez.

Saç nakli sırasında doğal bir ön çizginin oluşturulması ve greftlerin alındığı alanda belirgin bir iz kalmaması için özel çaba sarfetmek gereklidir. Saç köklerinin yerleştirilmesi sırasında mevcut köklere paralel yapılan ekim ile doğallık kazanılmaya çalışılır. Ayrıca saç köklerinin tek tek alınması ense bölgesinde belirgin bir iz bırakılmasını engeller. FUE yöntemi bu avantajlarından dolayı daha sık tercih edilmektedir.

Saç nakli, ameliyat olmaya tıbbi bir engeli olmayan tüm yaş aralığındaki erkek ve kadınlara uygulanabilir. Saç nakli yapılmadan önce saç dökülmesinin durması tercih edilir. Hızlı dökülmenin gözlendiği dönemlerde saç nakli tavsiye edilmez. Nakil yapılacak alan geniş ise tek operasyon ile saçsız alanın tamamını doldurmak herzaman mümkün olmayabilir. İkinci seans gerekebilir.

Saç nakli işleminin bilinen önemli bir riski yoktur. Kanama ve enfeksiyon çok nadir görülür. Nakil sonrası %2 lik kayıp normal karşılanır. Yani nakil yaplan saçların %98i kalıcıdır. Yeni saçlar boyanabilir, jöle sürülebilir ve istenen uzunlukta kesilebilir.

Leave a comment

Open chat