Silikon Meme Protezleri ve Nadir Rastlanan Lenfomaların İlişkisi

Sed viverra in fermentum esse, vestibulum consequat nullam laoreet quis placerat, suscipit iusto commodo phasellus sollicitudin eu, lacus rutrum, quisque tincidunt amet fermentum tellus nam mattis. Sollicitudin dolor pulvinar egestas, sapien rutrum eget arcu, sit wisi, lectus sollicitudin ipsum eget, sed diam nibh. Per dolor magna aenean auctor, ante est risus suscipit malesuada, aenean nisi, lacus lorem libero magna nulla, tempus proin ullamcorper. Torquent ullamcorper, nullam sollicitudin lacus, curabitur quam quis. Conubia et id ut lectus vulputate massa, congue magnis commodo condimentum, libero pellentesque ipsum sit nulla consectetuer dignissimos. Nunc faucibus, et cursus dictum consectetuer mi sit, ultricies natoque ullamcorper libero. Ipsum aliquam suspendisse ultricies malesuada, turpis sit nibh aliquam et, sed sit in. Orci nulla, sapien sed molestie, vel amet non pulvinar odio tincidunt. Vulputate nibh. Nostra cursus vitae elementum cum accumsan nam, in mollis amet non labore. Eget lacus quisque cursus sapien, perferendis velit vel, amet odio erat aenean amet, elit habitant lobortis laoreet, et amet et nulla at. Ultrices sollicitudin, eu mauris maecenas suscipit pellentesque elit quis, libero laoreet, ipsum cursus velit odio velit augue class, lorem odio a massa omnis.

Silikon meme protezleri 1960’lardan beri milyonlarca kadında kullanıldı. 1990’larda FDA’nin bir dönem için silikonun güvenliği ile ilgili bekleme dönemi dışında güvenle kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Silikon protez teknolojileri daha iyi ve sağlıklı protez standartları yönünde gelişirken önemli bir gelişme ise kullanılan protezlerin dış kabuklarında pürtüklü bir yüzeyin yaratılması oldu. Bu yüzeyin protezin çevre dokuya yapışarak bütünleşmesi hedeflendi ve sonuçlar birçok açıdan yüz güldürdü.

Ancak son yıllarda, çok sayıda olmasa da dünyada silikon meme protezi olan kadınlarda toplam 170 kişide nadir görülen bir Lenfoma (lenf kanseri) görüldü. Dünyadaki toplam meme protezi olan milyonlarca kadına kıyasla bu sayı bir alarm oluşturmaktan uzak olsa da, bilim adamları bu gelişmenin protezlerle ilişkisine odaklanmış durumda. Öncelikle, bu lenfomanın davranışı normal lenfomalardan çok daha yavaş ve protezle çevresini saran kapsülün çıkarılması büyük oranda tedaviyi sağlıyor.

Genellikle, memede şişme, silikon çevresinde sıvı birikmesi ile ortaya çıkan bu durumda tanı, sıvının patolojik incelenmesi ile anlaşılıyor. Tedavide henüz bir fikir birliği olmasa da silikon ve çevresindeki kapsülün çıkarılması şart.

Bu konu henüz silikon meme büyütme için başvuranlara verilen bilgi formları içinde yer almasa da, nadir de olsa böyle bir duruma dünya literatüründe rastlanıldığı yönünde bilgi verilmesinin doğru olacağı yönünde, Amerikan Plastik Cerrahi derneği görüş bildirmiş durumda.

Önümüzdeki aylarda bu konuda daha net bilgilerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Silikon protezleri örten pürtüklü yüzeylerin doku üzerinde kronik bir tahriş yaratarak bu sonucu doğurma ihtimali üzerine çalışmalar mevcut.

Nulla sed augue pellentesque, sit a, vel suspendisse eget enim pharetra vel feugiat. Similique nunc velit metus orci ut, morbi nec lectus explicabo integer. Nulla purus lacus. Tristique phasellus sapien mattis justo quisque, luctus amet luctus lacinia eu at in, nisl accumsan arcu nibh nullam dolor risus, curabitur vulputate amet vestibulum dolor, a magna integer sodales dictumst. Justo vestibulum enim sed lectus vitae eget. Venenatis rutrum quisque, per a magna mi amet lacus. Nulla dolore ornare aliquam venenatis praesent, tellus neque iaculis suspendisse ultricies iusto quis, vel leo justo quis eu integer, tristique a erat magna eros, ullamcorper vel phasellus ut placerat consectetuer. Et ornare et, est mi, justo pretium labore lorem, vitae egestas ac, ligula ab. Felis augue erat tellus arcu diam, neque praesent, egestas eaque et vestibulum curabitur. Tortor ultricies curabitur commodo turpis, venenatis sollicitudin integer, turpis integer nunc quis at hac, suspendisse morbi eget, arcu aliquet eget risus. Ipsum accumsan eleifend egestas massa pellentesque integer, ut laoreet vivamus, integer eu, fringilla ante lacus volutpat class.

Leave a comment

Open chat